Regândește-ți regimul pentru a te ajusta

Cuprins:

Anonim

Viteză

Primul meu eveniment a fost o cursă Tough Guy în 2010 ", spune Jon Albon, de 25 de ani. Motivul său nu era să devină campion. "Era pur și simplu un pic distractiv, pentru că nu era o cursa standard în desfășurare - trebuia să sari și să te târți sub lucruri. Am văzut-o ca un test al greutății mele. Am început destul de mult înapoi, dar am reușit să câștig câteva locuri în prima cursă.

Era clar însă că doar faptul că a fost un bun alergător nu a fost de ajuns. "Am făcut foarte bine în alergare", spune englezul norvegian. "Dar am fost foarte frig și am încetinit de obstacole" Albon a terminat pe locul 76. Următoarea cursă a fost Wolf Run, mult mai puțin competitivă, pe care a câștigat destul de ușor, câștigând mai multe curse. Când a început, spune el, "ai putea să alergi și să câștigi. Dar sportul a devenit mult mai competitiv de atunci. "Știa că trebuie să-și facă jocul dacă dorește să stea în față.

Albon era fericit de viteza lui - pe care o făcea să alerge și să alerge pe bicicletă - dar știa că puterea lui de prindere îi lăsa să cadă. "Am adăugat sesiuni de bouldering la formarea mea", spune el. "Urcarea de a urca a făcut o diferență masivă față de cursele mele. Oamenii cred că ai nevoie de putere pentru a depăși obstacolele, dar puterea din degete va merge mai întâi.

Și în timp ce viteza lui Albon era bună, el și-a dat seama că stilul de a alerga în curse de obstacole este diferit de ritmul stabilit în 10K sau maraton. "Orienteeringul este un tip similar de alergare", spune Albon. "Încetarea naturii de a trece prin pădure și de a încetini să vă uitați la harta dvs. se împrăștie în curse cu obstacole".

Schimbarea pregătirii sa făcut plătită. Albon a câștigat fiecare cursă de curs pentru obstacole pe care a intrat-o în 2014, devenind astfel campion mondial OCR și campion mondial spartan. Anul acesta? Mai multe de același fel. Este timpul să deveniți și mai dure.

Lecții învățate

Nu vă faceți griji cu privire la greutăți

Puteți obține toată puterea de care aveți nevoie în timpul exercițiilor fizice. În timpul curselor de antrenament pentru Mudre Tough, faceți zece burpees la fiecare 2 km pentru a vă pregăti pentru caracterul stop-start al cursei.

RECOMANDAT: Plan de antrenament tare

Înregistrați antrenamentul

Descărcați aplicația de fitness social pentru a vă monitoriza sesiunile. Acesta vă va permite să vă partajați rutele de alergare și de ciclism online, precum și să vedeți alte persoane, astfel încât să puteți vedea cum faceți măsurarea prin comparație.

Alerga

Nu vă concentrați doar pe obstacole. Mergeți pe deal - un studiu din 2010 în Medicină și știință în sport și exerciții a constatat că alergătorii care și-au variat ritmul pe gradiente diferite au avut un nivel mai consistent de consum de oxigen, permițându-le să continue să meargă mai mult timp.